Mistrzostwa Europy w maratonie MTB

Jacek Brzózka

3 zawodników JBG-2 Professional MTB Team wśród 10 najlepszych maratończyków kontynentu oraz brązowy medal w kategorii masters to zdobycze niedzielnego ścigania w słowackim Świcie.

Mistrzostwa Europy w maratonie MTB  to jedno z kluczowych zadań w sezonie. Jednak tegoroczny wyścig był jednym z trudniejszych wyzwań ostatnich lat. Górska trasa o długości 134 kilometrów przy 4500 metrów przewyższenia to kompleksowy test maratończyków – przygotowania fizycznego, wytrzymałości sprzętu, rozłożenia sił i koncentracji utrzymywanej na najwyższym poziomie przez wiele godzin.

Mimo dobrego przygotowania przed zawodami, faktyczna sytuacja na trasie okazała się dla zawodników JBG-2 Professional MTB Team nadspodziewanie dobra. Prawdziwa konfrontacja rozpoczęła się od 50. kilometra, gdzie do pokonania był 12-kometrowy podjazd. Prawie godzinna wspinaczka zdecydowanie podzieliła grupę. Każdy z zawodników udowodnił swoją doskonałą dyspozycję, zachowując przy tym swój własny charakter jazdy. Następne fragmenty trasy stopniowo podnosiły apetyt. Po prawie 100 kilometrach Adrian Brzózka i Mariusz Michałek jechali na 4. i 5. pozycji. Na ataki Albana Lakaty szybko zareagował Adrian, podejmując bezpośrednią walkę o najwyższe lokaty. Z każdym kilometrem awansował Karol Rożek, który konsekwentnie trzymając się swojego tempa mijał kolejnych konkurentów.

Jako pierwsi z Polaków na mecie zameldowali się Mariusz Michałek na miejscu 7., Adria Brzózka na 8. i Karol Rożek na 9. Miejsca już w drugiej dziesiątce wywalczyli Wojciech Halejak (13) i Mariusz Kozak (18).

Na odcinku 78 kilometrów rozegrał się mistrzowski wyścig w kategorii masters, gdzie brązowy medal zdobył Jacek Brzózka.

 

Mimo że było to wyzwanie nawet dla najlepszych kolarzy górskich, satysfakcja po bardzo dobrze wykonanym zadaniu jest doskonałą rekompensatą, co potwierdza Mariusz Michałek:

Michałek i Rożek„W sumie nie było to takie straszne jak wyglądało według długości i profilu trasy. Na Mistrzostwa Europy nastawiałem się od początku sezonu. To do nich dostosowywaliśmy z Piotrem Brzózką moje treningi. Cel był wysoko postawiony, ale jesteśmy z wyniku w pełni zadowoleni.

Mocne tempo zaczęło się gdzieś po godzinie. Najdłuższy podjazd trzymałem się blisko Adriana, dzięki czemu później pomagaliśmy sobie na płaskich odcinkach.

Kryzys dopadł mnie na ostatnie 2-3 kilometry do mety, gdzie wyprzedzili mnie Hynek i Novak. Jednak myślę, że 7. miejsce jest bardzo dobrym.”

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki:

1. Tiago Ferreira
2. Alan Lakata
3. Karl Platt

7. Mariusz Michałek
8. Adrian Brzózka
9. Karol Rożek
13. Wojciech Halejak
18. Mariusz Kozak

 

Pełne wyniki:

Karol RożekMariusz Michałek Jacek Brzózka